Závislost

Mnozí z nás si to ještě neuvědomují, ale aktuálně čelíme velkému problému 21. století. Čelíme obrovské výzvě, kterou by šlo jedním slovem charakterizovat jako závislost. Tento stav tvoří nedílnou součást života každého z nás, každopádně u některých jedinců to začíná mít obrovský dopad na osobní život, štěstí, přátelství i rodinu. Pociťujeme strach z toho, že něco zmeškáme, že něco nemáme, že nám něco chybí, abychom byli úplní. Nabýváme dojmu, že ke štěstí něco potřebujeme mít, vlastnit. Jinak nebudeme šťastní. Jedno jsme to měli a bylo to dobré. Měli jsme radost. Přirozeně to chceme znova a znova. Aby toho nebylo málo, tak nám společnost vyloženě napomáhá tomu, abychom se stali závislí. Je zcela přirozené v dnešní době trávit nespočet času na internetu. Dělá to každý. Každý je online. Neustále kontrolujeme, co se něco děje. Kde se to děje, kdo tam půjde a s kým. Kontrolujeme nové notifikace. Zjišťujeme, zda nám náhodou nechtěl někdo něco sdělit. Už ráno, když se mladý člověk vzbudí, tak první co kontroluje, je mobilní telefon. Mozek tím dostává malé dávky dopaminu, hormony štěstí. Jedná se o chvilkovou radost. Radost, že se někdo ozve. Někdo sám napíše. Ve finále nám často chybí motivace vůbec odepisovat. Stačí, že někdo píše.


Úvod

První pár myšlenek, nad kterými je vhodné se zamyslet, jsou: Do jaké míry jste závislí? Jak vážná je vaše závislost? Na čem všem jste opravdu závislí? Mezi nejčastější závislosti dozajista patří: drogy, alkohol, jídlo, porno, televize, počítačové hry, sociální sítě, nakupování, práce, pomlouvání, přemýšlení. Obecně řečeno závislost má jedno podstatné jádro, ze kterého veškerá závislost pramení. Téměř každá závislost pramení ze strachu. Konkrétně strach z prázdnoty. Například, pokud sedíte sami v místnosti, nic produktivního neděláte, často přijde na mysl obava z pocitu prázdnoty. Vnitřní uvědomění, že nic smysluplného neděláte. Někteří lidé kolem Vás často mluví o smyslu jejich života, vnitřním pocitu štěstí a vy i nadále vesele prokrastinujete. Naštěstí máme tu stav, který Vás dokáže rozptýlit, pomůže vám zapomenout na Vaši nespokojenost. Dokonale Vás zbaví pocitu méněcennosti. Stav, kterému se říká závislost. Závislost, zjednodušeně řečeno, dokáže dokonale odvést pozornost od pocitu prázdnoty.

Pokud přemýšlíte, zda jste na nějaké aktivitě, věci či na někom závislí, tak existuje jednoduchý postup, jak zjistit požadovanou odpověď. Po dobu 7 dní přestaňte dělat danou aktivitu, u které přemýšlíte, zda jste závislí či nikoliv. Pokud se 8 den dostaví touha po té aktivitě, tak ano, jste závislí. Pokud vaše touha opadne, nebudete mít nutkání danou aktivitu opět dělat, tak nejste závislí (viz Test – Gay Hendricks ). Během týdne může přijít nečekané zjištění, na čem jste opravdu závislí. Budete až překvapeni, co vše se o sobě dozvíte. Stačí pouze vynechat určité aktivity.


Trik

Dokonalým trikem, jak navodit pocit závislosti, malinko si pohrát s vlastní myslí, je sedět sám v místnosti a nic nedělat. Stačí sedět na obyčejné židli hodinu, dvě a pozorovat na sobě pocit nejistoty. Po čase přijde myšlenka, že sedět na židli nepřináší štěstí. Je to absolutně zbytečné. Začnete hledat jiný způsob bytí. Začnete hledat jakýkoliv stimul, který Vám navodí pocit štěstí, alespoň na chvíli. Pokud ale, člověk cítí radost z vlastního bytí, tak nepotřebuje žádný vnější impuls, který by navodil pocit štěstí. Můžeme být šťastní teď a tady. Tenhle trik je neocenitelným zážitkem pro všechny. Uvědomte si jednu věc, člověk nemůže být spokojený sám se sebou, pokud nedokáže sám sedět v klidu na židli v prázdné místnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *