Mentální masturbace

Masturbace je vnímaná jako úžasný moment vlastního sebeuspokojení. Nemusíte dělat nic složitého a dokáže se velice dobře uspokojit. Každopádně, tato náhlá dávka štěstí s sebou přináší určité nepříjemnosti. Vaše tělo prožije něco velice příjemného s téměř nulovým úsilím. Vlivem této aktivity přijme váš mozek fakt, že můžete prožívat nádherné životní okamžiky a nic pro to nedělat. Nabydete dojmu, že se nemusíte v budoucnosti snažit, abyste byli zcela šťastní. Začnete být línější a línější. Navíc hrozí riziko závislosti a snížený zájem o partnerské vztahy. Jednoduše řečeno, masturbace dokáže zajistit člověku chvilkový pocit štěstí. Dalo by se s klidem konstatovat, že je to vlastně iluze. Falešná představa o štěstí.

Mozek člověka 21. století vnímá pocit štěstí velice zvláštním způsobem. Spousta jedinců vnitřně preferuje raději dlouhodobý pocit blaženosti. Být dlouhodobě spokojený. Ráno se probouzet s úsměvem na tváři a stejným způsobem také usínat. Proč se ale lidé, v praxi chovají úplně jinak? Proč lidé tolik prahnou po tom, mít nové oblečení, lepší mobilní telefon, větší TV. Zažívat krátké pocity štěstí. Začíná být zvykem, že se ve slovníku normální smrtelníků objevuje čím dál tím častěji: „Budu šťastný až, … “ Upřednostňovat chabé chvíle radosti a zbytek dne protrpět je dnes běžné. Lidem přijde přirozené chodit do práce, která je nebaví, kupovat věci, které nemají rádi, a pak trávit okamžiky s „přáteli“, které nesnáší. Ve společnosti se začíná vytvářet změna prožívání pocitu štěstí a voilà, hlavním cílem jedince se stává – chvilkově uspokojovat vlastního ego. Takovému stavu se říká mentální masturbace. Proč ale začínáme upřednostňovat chvilkové okamžiky štěstí? Proč v životě děláme tolik špatných rozhodnutí? Co nás k tomu vnitřně motivuje?


Všechno kolem nás je relativní

Dobře, stejně jako já, tak i vy si o sobě myslíme, že jednáme zcela logicky. Nabýváme dojmu, že jednáme pokaždé promyšleně a věříme, že vybíráme tu nejlepší možnost. Mám pro vás novinku. Při výběru, ať už hmotných, či nehmotných věcí, se řídí člověk naprosto iracionálně. Nemáme v hlavách systém, který by od přírody věděl, co je špatné a co dobré. Naší velice oblíbenou činností a časem perfektně vycvičenou je při výběru věci, lidi, zvířata neustále mezi sebou porovnávat. Většina lidí ani neví co chce, dokud to neporovná s něčím jiným. Tak například, nevíme, jaké auto si v prodejně koupit, dokud ho neuvidíme v porovnání s ostatními vozy. Nevíme, kolik by takové auto mohlo stát, ale víme, že šestiválec je určitě lepší než pouhý čtyřválec. Víme, že 100 koní zní lépe než pouhých 50 koní. Jak ale poznat správnou hodnotu auta? Samozřejmě, dalším porovnáním. Vzhledem k této skutečnosti platí – všechno je relativní.

Informaci o tom, že všechno je relativní, byste určitě měli mít na paměti, ať už budete dělat cokoliv. Po čase, kdy si uvědomíte, že nejen informace kolem nás, ale i ostatní věci, jsou relativní s tím možná začnete mít problém. Naštěstí existuje velice účinná metoda, která vás zbaví problému s relativitou. Snižte okruh lidí, s kterými se srovnáváte. Vystupte například ze společnosti, kde lidé normálně sdělují své obrovské příjmy, které jsou ve rozporu s vaším platem, asi jako David s Goliášem. Pokud vystoupíte z řady, budete se cítit mnohem lépe.

Na závěr připomínám důležité zjištění o lidské mentalitě. Čím více máme, tím více chceme. Hold člověk je poměrně hamižný tvor. Zároveň si pamatujte, všechno kolem nás je relativní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *