Meditace

Když přijde řeč na meditaci, lidi si často představí plešatého mnicha sedícího před chrámem kdesi v Tibetu. To je ale jen zažitý stereotyp. Fakt, že nejúspěšnější lidé jako například Steve Jobs meditují každý den, už ale zná jen málokdo. Přitom se meditace dostává do inventáře lidí tak rychle, že bychom o ní mohli mluvit jako o něčem, co za 50 let bude automaticky praktikovat každý stejně jako dnes čištění zubů. Co je na ní tak úžasného, že jí lidi označují jako nejdůležitější praktiku 21. století?


Benefity

Vědci prokázali nespočet benefitů. Je toho opravdu mnoho. Naším cílem je ale se tuto praktiku naučit. Pojďme si tedy ukázat ty nejdůležitější:

  • Zlepšuje funkci imunitního systému
  • Podporuje pozitivní emoce
  • Zmírňuje depresivní stavy
  • Člověk se necítí osamělý
  • Zlepšuje schopnost ovládat své emoce
  • Díky meditaci roste šedá kůra mozková
  • Zvyšuje schopnost soustředění a pozornosti
  • Zlepšuje paměť
  • Snižuje úzkost
  • Snižuje míru stresu

Před tím, než se vrhneme do samotného praktikování, mě nechte vysvětlit, co vlastně znamenají tyto dva exotický termíny.

Meditace = Praktika prohlubování soustředění s cílem kultivace mysli (tedy zklidnění) a získání vhledu (nejčastěji do osobních záležitostí).

Mindfulness = Často také nazýváno „všímavost“ je vědomé či záměrné cílení pozornosti v přítomném okamžiku a bez posuzování.


Jak na to?

Teď, když už víme, o čem zde budeme hovořit, se můžeme vrhnout do praktikování této techniky.

I. určete si čas

Kdy přesně chcete meditovat? Mnoho lidí preferuje meditaci hned po probuzení a těsně před spaním, protože je jejich mysl klidnější a koncentrovanější. Jiní zas doporučují meditovat po náročné aktivitě jako je třeba sport. Je to na vás. Co je ale hodně důležité je nastavit si časovač. Tady můžete použít váš smartphone nebo jakýkoli budík. Nastavte si pro začátek cca 5 minut. Není potřeba to přepálit. Stejně je důležitější to „jak často“ než „jak dlouho“. Pokud chcete, můžete přidávat po minutě každý týden.

II. koncentrace

Tento krok není nezbytný, ale pomůže vám zklidnit mysl. Před tím, než začnete meditovat, se soustřeďte na dech. Nesnažte se ho měnit. Pouze nestranně vnímejte nádech a výdech. Tímto se nebudete tolik ztrácet v myšlenkách při samotném meditování.

III. meditace

Meditovat můžete kdekoli a kdykoli. Já vám ale doporučuji klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Posaďte se třeba na židli. Důležité je mít rovná záda. To vám zaručí, že zůstanete bdělí a neusnete. Proto nedoporučuji meditovat v leže.

 

Jednotlivé části mindfulness

I. Zpozorování

Tento krok je velice jednoduchý. Najděte objekt a uvědomte si, že ho pozorujete. To je vše. Samotný proces by měl trvat cca jednu vteřinu.

II. Označení

Objekt můžete najít skrze zrak, sluch, a nebo pocit. Toto dělení je důležité. Na vás je totiž rozpoznat jak jste zpozorovali tento objekt a příslušně ho označit. Pokud hledíte na zelené jablko, používáte zrak. Objekty mohou být i vnitřní. Příkladem může být, když si toto zelené jablko v mysli představíte. Není třeba tomu věnovat příliš času. Jedna či dvě vteřiny by měli stačit.

III. Vychutnání

Poté, co objekt označíte, si jej jednoduše vychutnejte. Stejně jako svoji oblíbenou písničku nebo drink. Jak ten objekt vypadá? Je hladký či drsný? Nesnažte se odpovědět na tyto otázky. Ty vám maj jen naznačit, na co se můžete zaměřit. Samotný proces by měl vypadat stejně jako když se opalujete. Nepřemýšlejte, vychutnávejte. Tomuto věnujte pět až sedm vteřin.

Nebojte se, že něco děláte špatně. K tomu, abyste meditovali, stačí jeden vědomý nádech a výdech. Tak na co čekáte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *