Koncentrace

Ať už pracuje na splnění vlastních cílů či dokončení pracovního projektu, pokaždé rozhoduje míra vlastní koncentrace. Pokud není člověk zcela soustředěn, nedokáže být efektivní při práci, snižuje se hodnota produktivity, klesá hodnota dosažených výsledků. Nejen, že koncentrace rozhoduje o výsledku odvedené práce, ale rozhoduje o Vašem uspokojení z činnosti. Rozhoduje také o tom, zda budete šťastní při práci či nikoliv.

Lidé nejsou od přírody dobří v multitaskingu. Koncentrace je jako energie. Když děláme více věcí naráz, rozdělujeme vlastní energii. Ničemu nevěnujeme 100 %. Snažíme se zaměřit pozornost na příliš mnoho aspektů. Mnohem lépe zvládáme, dělat jednu aktivitu pořádně. Když se soustředíme pouze na jednu věc, začínáme naplno používat vlastní zkušenosti a vědomosti. Dostaneme se do situace, kdy překonáváme nové výzvy. S velkou pravděpodobností se můžeme zároveň dostat do situace, které se říká Flow. Flow je stav, kdy je vědomí zcela pohlceno přítomností a prokazuje nejlepší výsledky.


Rozptýlení

Maximální míra soustředění dokáže být jistý způsobem narušena vaším okolím. Možná jste si vědomi toho, že vás něco během práce rozptyluje. Rozptýlení přichází ze všech stran, ať už pracujete doma či v kanceláři. Ptejte se sami sebe, co Vás drží zpátky. Co narušuje vaši koncentraci. Jste hladoví? Máte žízeň? Otravují Vás zprávy ze sociálních sítí, emaily? Mezi důležité otázky na rozptýlení patří určitě, v jakém prostředí pracujete. Kde se učíte. Existují dokonce různá rozptýlení ve vztahu. Vřele doporučuji, upozornit ostatní, že si vypínáte a nechcete být rušeni. Záleží pouze na Vás, jak se k věci postavíte. Pokud se budete plně koncentrovat, dokážete mnohem víc.


Duševní disciplína

Ač se to možná na první pohled nezdá, o koncentraci lze s klidem hovořit jako o schopnosti, kterou člověk disponuje. Podobně jako se může kdokoliv naučit jezdit na kole či hrát na hudební nástroj, tak podobným způsobem se člověk může naučit lepší koncentraci. Existuje nespočet možností, jakým způsobem se lze efektivně zlepšovat. Některým lidem pomáhá jóga, jiným meditace. Pokud nevíte, s čím byste měli začít právě vy, začněte v prvé řadě pracovat s vlastním dechem. Dále pak myslete na to, klíčovou vlastností je soustředit se, udržovat vnitřní klid a chránit své tělo před vnějšími vlivy.

Je důležité mít na paměti, že pro zlepšení koncentrace potřebuje člověk jednak vnitřní, jednak vnější klid.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *