Jak se přestat trápit názory ostatních

Na úvod zmíním několik problémů, které se projeví, pokud se budete neustále trápit názory ostatních. Poté zjistíme, že je normální naslouchat názorům ostatních lidí a také si řekneme, jak se s tím rozumně vypořádat. Povíme si, jak důležité je, když člověk miluje sám sebe. A nakonec přijde pár vlídných slov o tom, kde na sobě začít pracovat. Celý článek je provázaný příklady ze života.


Problémy s názory ostatních lidí

Pojďme se společně trápit názory ostatních lidí! Zní Vám to jako dobrý nápad? Pravděpodobně ne. Určitě existují daleko prospěšnější aktivity než neustálé zkoumání, kdo si o Vás, co myslí. Uvědomme si, že s příchodem názorů ostatních lidí, které začneme ve velkém přijímat za vlastní, přicházejí jisté problémy:

  • Méně spánku, popřípadě horší spánek, v nejhorším případě žádný spánek
  • Nekontrolovatelné hubnutí, tělo ztrácí životní rovnováhu, přestává přijímat živiny
  • Nedostatek koncentrace
  • Nižší sebevědomí
  • Příval pochybností

Přestaňte konečně předstírat

Přestaňte předstírat, že Vás názory ostatních ani v nejmenším nezajímají – samozřejmě, že nám to není jedno, zajímají nás názory ostatních lidí. Jenom se tím nenechte omezovat. V okamžiku, kdy u sebe nevidíme pokrok, ve chvílích, kdy chceme být úspěšní, ale nejsme, začneme hledat příčinu neúspěchu. V ten moment je velice snadné sklouznout k myšlence, že ostatní lidé mají pravdu. Přijdou oblíbené fáze: „Já ti to říkal. To už nikdy nedělej! Na to nemáš.“

Přirozeně, člověk od přírody není neomylný. Je normální dělat chyby, každopádně nepropadejte panice. Raději se zamyslete nad otázkou: „Budu dělat to, co oni chtějí abych dělal, nebo budu dělat to, co chci já.“ Úspěšní lidé vybírají druhou variantu, a tak dělají to, co je baví.


Milujte sami sebe

Prvotním krokem je změna životního stylu. Milujte sami sebe. Trénovat více lásky k vlastní osobě, znamená větší sebedůvěru, větší životní sílu, více humoru v životě. Je zřejmé, že lásku v sám sebe nedokážeme stvořit za den, týden, měsíce. Každopádně postupem času se dá zvládnout mnohé. Chce to otevřeně přijmout vlastní já. Po čase, kdy budete mít více a více sám sebe, začne být obtížnější s Vámi manipulovat. Pamatujte, že nikdo by neměl mít takovou moc nad vámi, kromě Vás samotných. Naučte se respektovat sami sebe. Vezměte život do vlastních rukou. Jsem stvořeni, abychom dělali zvláštní věci. Každý jsme unikátní. To je v pořádku. Pouze naše rozhodnutí z nás dělají tím, kým doopravdy jsme. Je zcela přirozené, že chceme dělat něco jiného než ostatní. Žít naplno vlastní život lze jednoduše v okamžiku, kdy přestaneme čekat na názor ostatních.

Naopak nedostatek lásky k sobě je kořenem trápení. Přestaneme mít rádi sami sebe. Přestaneme se svobodně rozhodovat. A když přijde moment, kdy o sobě začneme pochybovat, popřípadě ostatní lidé, o nás začnou pochybovat, tak si uvědomíme, že něco nedokážeme. Ztratíme víru v sami sebe. V tu chvíli se zeptejte sami sebe, kdo řídí mé rozhodnutí? Kdo rozhoduje o mém životě?

Je pravda, že názory ostatních lidí nás zajímají. Někdy to mohou být celkem zajímavé postřehy či připomínky. Často se přizpůsobujeme svému okolí, společnosti, ve které se právě nacházíme. Podvědomě si přejeme zapadnout mezi ostatní. Žít mimo „smečku“ je nebezpečné. Každopádně, názory ostatních lidí jsou subjektivně zabarvené. To jsou jejich názory, jejich vidění světa. To nemá, co do činění s Vaší osobností. Čerpají z jejich zkušeností. Klíčová otázka je: Jak moc dovolím ostatním lidem převzít kontrolu nad mým životem?


Tvoříme svobodně vlastní realitu

Je úžasné dělat věci podle sebe, inspirovat své blízké, věřit vlastnímu rozhodnutí. Pokud budete milovat sami do sebe, velmi těžkopádně dovolíte ovlivnit se názory ostatních lidí. Přestane platit postoj, co říkají ostatní, musí být jistě pravda. Názory ostatních budou mít nižší váhu. Přijde svobodnější život. Za zmínění stojí určitě otázka, pokud mám smysl života, proč se neustále zabývám názory ostatních lidí. Jedním slovem můžeme vyjádřit názory ostatních lidí jako rozptýlení. Myšlenky, které nás z 99 % zdržují, omezují, tlačí v životě směrem zpět. Tvořte si svobodně vlastní realitu. Jednoduše začněte tím, že rozdělíte hodnoty názorů ostatních lidí. Má snad stejnou hodnotu názor rodinného příslušníka jako náhodného kolemjdoucího? Má stejnou hodnotu názor prarodičů na počítačové programy jako učitele informatiky? Kdo rozumí nejlépe Vašemu já?


A co když chci uznání ostatních?

Je zřejmé, že každý člověk se podvědomě snaží získat uznání ostatních lidí. Dokonce platí, čím více lidí odmítne váš přístup, tím více se jim snažíme zavděčit. Představme si situaci, že shromáždíme 100 dobrovolníků. Řekneme každému, ať vyjádří vlastní názor na vaše oblečení. Výsledný průzkum dopadne tak, že 99 lidem se líbí váš oděv, každopádně jeden člověk s tím to názorem nesouhlasí ba dokonce odmítne pozitivní přístup a řekne, že se mu nelíbí Vaše košile. Čí názor je pro Vás důležitější? Koho budete poslouchat? Zamyslete se chvilku nad tím.

Ve výsledku byste měli naslouchat hlavně sami sobě. Přestaňte jednou pro vždy přikládat takovou váhu názorům ostatních lidí. Vy sami byste měli poslouchat přednostně sami sebe. Názory ostatních nemají takovou váhu. Nenechte se tolik omezovat názory ostatních lidí. Pomůže Vám, pokud přijmete jednoduchý fakt: „Nemůžeme se zavděčit všem lidem na planetě.“ To není možné. Čím dříve si připustíte tuto myšlenku, že se nemůžete zavděčit všem, tím dříve se budete moci posunout v životě dál. Začněte více vnímat sami sebe. Začněte chápat, kdo dopravy jste. Začněte si vážit vlastního času a vlastní dávky energie. Mějte na paměti, že ať už se v životě soustředíte nějakým směrem, tak pokaždé tím směrem posíláte vlastní energii. Roste tím váš zájem, podporujete danou činnost, dané chování! Zvažujte, proto moudře, kterým názorům budete přikládat větší důraz a kterým naopak nikoliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *