Efektivní získání nové dovednosti

Stalo se vám někdy, že jste se chtěli naučit něčemu novému, ale neměli jste na to dostatek času. Dobrá zpráva je, že pokud víte, jak si osvojit nové dovednosti rychle a efektivně, tak už čas řešit nebudete.


Pevný cíl

Na začátku vaší cesty za úspěchem je klíčové stanovit si jasný cíl. Důležitě je zmínit konkrétní výsledek, který očekáváte. Napsat si přesně, jak budete postupovat, kdy se budete posouvat dál, kolik času vám cvičení zabere atd. Vzhledem k faktu, že od začátku budete mít pevně stanovený cíl, snížíte rozptýlení na minimum a naopak zvýšíte vaši koncentraci.


Jedna konkrétní činnost

Lidé od přírody nejsou dobří v multitaskingu. Pravdou je, že když věnujete pozornost více věcem na jednou, ztrácíte kontrolu nad přijímání a ukládání informací v hlavě. Přirozenějším postupem je věnovat veškeré úsilí jedné činnosti. Stačí aktivně přepnout v hlavě do režimu: “ Právě teď se soustředím na jednu konkrétní činnost „, a vaše výsledky budou mnohonásobně lepší.


Láska k dovednosti

Při získávání nové dovednosti hraje velkou roli osobní nadšení a vášeň pro danou aktivitu. Když se budete učit něčemu zcela nové, uvědomujte si, co přesně vás na nové činnosti baví, co se vám líbí. Získáte tak velice cennou informaci o vlastním vědomí. Dalo by se s klidem říct, že láska k libovolné dovednosti je jako motivace. Čím více si novou dovednost zamilujete, tím větší bude vaše motivace.


Zpětná vazba

Není lehké přijmout všechny reakce od ostatních lidí, obzvlášť negativní názory. Uvědomte si však, že právě zpětná vazba je velice cenná informace, která vás posune dál. Ptejte se blízkých, příbuzných, klidně i cizích lidí, co si o vaší nové dovednosti myslí. Teprve ve chvíli, kdy získáte několik konstruktivních názorů ostatních, zjistíte pravdu o tom, jak si doopravdy vedete.


Potřebné nástroje

Pokud přemýšlíte například, že se naučíte hrát na ukulele, je vhodné mít konkrétní hudební nástroj doma. A teď něco těžšího. Máte povědomí o tom, jaké prostředky sehnat, pokud si chcete založit vlastní e-shop. v Raději se ptejte profesionálů, jaké nástroje jsou potřeba k získání nových dovedností, abyste měli vše potřebné.


Rozdělit na části

Překonat na začátku procesu učení tu nejtěžší překážku, je stejně tak těžké jako skolit na začátku první pravěké výpravy největšího mamuta. Mnohem efektivnější je strategie, rozdělit si činnost na menší části, které je jednodušší splnit. S pocitem vítězství, že jste splnili první úkol, získáte motivaci pokračovat hrdě dál.


Intenzivně v kratších intervalech

Místo jednodenního učení dlouho do noci, kdy se budete usilovně snažit, naučit se co možná nejvíce informací, je lepší proces učení rozdělit. Ideální poměr je 60 – 90 minut denně. Zároveň každé nové dovednosti se musí člověk věnovat minimálně 20 hodin, aby se posunul na nějakou rozumnou úroveň.


Zbavte se překážek

Pracujte s tím, aby vás na cestě za úspěchem, zdržovalo co nejméně překážek. Může nastat situace, kdy vás vnitřně něco drží na místě anebo navenek brzdí. V klidu se zamyslete nad tím, co je příčinou toho, že se neposouváte kupředu. Až zjistíte, kde je problém, zbavte se ho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *