Být sám sebou

V dnešní době je těžké být sám sebou, avšak ne nemožné. Člověk musí mít odvahu na to být sám sebou. Každopádně mám pro Vás zajímavý fakt: Každý jsme jedinečný. To znamená, že je zcela normální dělat věci, které ostatním přijdou zvláštní. Možná ostatní nedokáží pochopit, proč jste se v dané chvíli tak zachoval/a. To je normální. Nebo Vás zná někdo lépe než Vy sami sebe? Je snad někdo expertem na Vás?

Lidé si myslí, že o nich ostatní mají jasnou a neměnou představu. Vytvořený obraz. Vědí jak zareagujete, co uděláte nebo co neuděláte. A právě tenhle údajný vzhled se dotyčná osoba bojí změnit. Člověk vnímá své postavení ve společnosti jako vlastní roli, které se musí držet zuby nehty. Vybočit mimo cestu znamená vkročit do neznámých vod. Jenomže lidé se mění každým dnem. Nosíte snad Vy stejné oblečení jako před rokem? Zastáváte snad stejné názory jako v dětství?


Proč nebýt sám sebou?

Důvodů je hned několik. Např. ostatní Vás budou mít rádi, sice takového, jací nejste, ale rádi. Okolí Vás bude vnímat jako dobrou osobu. Což se jeví jako hezká vlastnost. Budete jistým způsobem děvkařit sami sebe. Ukazovat se lidem takový jací nejste. Přetvařovat se, předstírat zájem za účelem větších zisků, třeba více peněz, víc přátel,… Začne Vás obklopovat vnější štěstí, láska druhých, každopádně faktem je, že nebudete vnitřně šťastní i kdyby Vás milovali všichni na planetě.

Lidé si myslí, že ostatní osoby, přátelé, známí, Vám mají co nabídnout. Něco velice cenného. To je mimochodem jeden z důvodů přetvářky.


Co když nebudu sám sebou?

Myslíte si, že budete šťastní, když nebudete dělat věci podle sami sebe. Tím začnete být akorát vnitřně nespokojení a to se v brzké době odrazí, i třeba na Vašem psychickém anebo fyzickém stavu. Může dojít ke zhoršení zdraví. Pokud člověk není sám sebou začne prožívat věci, které často ani prožívat nechce. Ocitne se v situacích, ve kterých nechce být, nejsou mu zcela příjemné. Pokud se v životě budete příliš poutat na vnější svět ( názory ostatních, vnější odměny – peníze, … ), tak začnete přecházet z vnitřní orientace na vnější orientaci. Zajímají Vás více požadavky okolí a přestanete poslouchat vlastní mysl. Začnete se pomalu, ale jistě odcizovat sami sobě.

Pokud nějakou činnost neprovedu do 3 vteřin, tak si mozek začne hledat rozumné výmluvy, proč danou věc raději nedělat vůbec.


Výhody

S rostoucí mírou vlastního názoru, roste vlastní individualita. Začnete jednat ne jako stádo, nýbrž sám za sebe. Navíc dělat v životě vlastní rozhodnutí zvyšuje kreativitu a motivaci. Lidé, kteří říkají to, co si myslí, jsou atraktivnější, jistým způsobem okouzlující, úspěšnější. Pokud budete říkat vlastní názor, tak se Vás ostatní budou ptát na názor, protože vědí, že odpovíte podle sebe.

Získáte nové známosti. Poznáte nové lidi. Možná to nebudou osoby přesně z okruhu Vašich stávající přátelé, ale budou to lidi, kteří se doopravdy zajímají o to co Vy. Pokud budete předstírat zájem o nějakou věc, s kým myslíte, že se budete potkávat. Přeci s lidmi, kteří se zajímají právě o to, kde Vy předstíráte zájem. Domníváte se snad, že když budete studovat medicínu, že budete potkávat lidi se zájmem o matematiku?


Nevýhody

Pokud začnete říkat vlastní názor, přijdete častěji do styku s odmítnutím, možná se dostanete i do situace rozchodu s partnerem či partnerkou. V horší situaci Vás můžou vyhodit z práce. Tedy pokud jste v některých situacích nebyli sami sebou. Hold změna nese následky. Záleží, co je pro Vás důležité. Být sám sebou anebo se v některých chvílích raději přetvařovat. Zkuste popřemýšlet nad tím, jestli Vás lidé mají rádi jaký doopravdy jste nebo jaký nejste?


Řešení

  • Nechtějte se zavděčit všem. Není dobrý přístup, chtít se zalíbit každému. Pokaždé se může najít někdo, kdo si myslí něco jiného, má jiný názor, dělá věci jinak. To by potom neplatila skutečnost, že všichni jsme jedineční. Položte si otázku: Chci opravdu udělat dojem na všechny, nebo jen na lidi, na kterých Vám záleží, na koho? Na sebe?
  • Používejte vlastní mozek, poslouchejte vlastní srdce. Zkuste se neztratit v oceáně, plném myšlenek ostatních lidí. Zeptejte se sami sebe, co chci v dané chvíli udělat? Jak se teď cítím? Řekl jsem opravdu, to co jsem si myslel? Co od života chci?
  • Napište si 10 činností, kde nejste sami sebou. Tak a ke každé činnosti si poznamenejte, jaké konkrétní následky by byly, pokud by jste byli sami sebou. Finální otázka: Dokážu přijmout možné následky?
  • Pozorujte, kdy během dne ze sebe děláte děvku, kdy se přetvařujete, kdy neříkáte to, co si myslíte. Uvidíte, jestli jste sami sebou či nikoliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *